بیانات جناب آقای یداله روشن اردلان در مراسم تحریم جناب مهندس حجت الله خان اردلان

بسم الله الرحمن الرحیم

با سلام و کسب اجازه از بزرگان مجلس و اعضای خاندان اردلان، سرانجام به مدلول کل نفس ذائقه الموت، تقدیر الهی و گردش آسمانی صورت وقوع پیدا کرد و قلم زوال بر تقدیم جمال یکی دیگر از چهره های برجسته این خاندان کشیده شد وقبای نیلی موت بر قامت بلند بالای مهندس حجت اله خان اردلان پوشیده شد وبه درک لذت ازلی اعتقادی خود نایل آمد که اشعار زیر از والیه حسن جهان خانم اختصار مختصری ازین معناست:

دارم به تن امانتی،که گر نظر کنی

شاید که اختصار بدین، مختصر کنی

عمرم به آستان تو شد صرف، چون شود

بعد از وفات بر سر خاکم،گذرکنی

دانی که آه آینه را، تیره می کند

شایدزآه سوخته جانان، حذر کنی

ما را امیدعاطفت، زنده می کند

صد بار اگر گذر بسرم، بیخبر کنی

دنیا چه بود، حاصل دنیا، چه

زین خوشتر است اینکه، به عقبا سفر کنی

آنجاست لذت ازل یا ری علی

 تا درک لذت ازل ای بی بصر کنی

درگذشت شادروان اردلان نه فقط برای نزدیکان و دوستان و آشنایان دردناک و جانکاه است، بلکه هجران این انسان خالص و مخلص برای بسیاری از مردم، به ویژه همدان و ملایر و تویسرکان، شهرستانه و خرم رود و اشتران و کرزان، تا برسدبه کرمانشاه و کردستان و سایر بخشها و توابع، و کسانی که با خصوصیات انسانی وی آشنا می باشند، درد ناک واسفبار است .

شادروان مهندس اردلان کی بود؟

او دهمین نسل از خان احمد خان اردلان حاکم کردستان ،فاتح بغداد و موصل به سال 1035 هجری، و زرین کلاه خانم خواهر شاه عباس بزرگ ، و نتیجه اتحاد اتفاق تاریخی حکومت اردلان و صفویه است ، که با این وصلت تنها فرزند آنها به نام سرخاب خان یعنی جد نهم اردلانهای تویسرکان و اشتران و توابع پا به عرصه وجود گذاشت .

تخت سرخاب ،در خرم رود و اشتران که نامش نسل در نسل تا همین امروز ورد زبان  مردمان این نواحی است به نام همین سرخاب خان اردلان است .

حاج مصطفی بیک که قریب شش دانگ قریه شهرستانه را وقف نموده ،فرزند سرخاب خان اردلان است واین معنی به خط آن مرحوم در ذیل وقفنامه مذکور به این بیان: (( حاج مصطفی بیگ اردلانی الاصل اشترانی المسکن )) که اشاره به اتصال این خاندان به رشته خود در اردلان یا کردستان حالیه می باشد .

در توالی این نسلها به بانی قلعه و حمام معروف اشتران از شاهکارهای معماری دوره قاجاریه بر نوک تپه ای رفیع مشرف بر آن نواحی، یعنی قلعه جنگی حاج مراد خان اردلان می رسیم، و این قلعه یاد آور جنگهای ایران و روس، و فداکاری این خاندان و مردم با غیرت آن ناحیه برای حراست از سزمین ابا  و اجدادی خود یعنی ایران و حفظ جان و مال و ناموس خود از دستبرد بیگانگان است .

با فوت حاج مراد خان این قلعه به فرزندانش از جمله حاج محمد حسینخان و پس از وی به فرزندانش از جمله مرحوم حمزه خان و محمد ولیخان رسید .

با رسیدن به نام محمد ولیخان جا دارد از فرزند برومندش علی خان اردلان رجل نامی و یکی از چهره های برجسته این خاندان و ایران نام ببریم و یاد و خاطره اش را گرامی بداریم .

بهر تقدیر قلعه و حمام اشتران که شرح آن گذشت ، از طرف ورثه مرحوم حمزه خان به وکالت شاد روان مهندس حجت اله خان  به تبعیت از اجداد خود به عنوان خاطره ای از گذشتگان در زمره آثار ملی و میراث فرهنگی همدان ثبت گردید ، و امیدوارم میراث فرهنگی همدان آنرا در اولویت برنامه های خود قرار بدهد.

ولذاسابقه طولانی این خاندان با مردمان نواحی غرب کشور به سرگذشتی دور و دراز تاریخی و تارو پودی ناگسستنی در ابعاد گوناگون زندگی اجتماعی آنان برمی گردد،که حسینیه مشهور به ” حن پلوی ” با قدمتی بیش از چند قرن در اشتران، منزل قدیمی حمزه خان و قلعه و حمام اشتران و سایر موقوفات در شهرستانه و دیگر آثار در کردستان از نشانه های آنست.

همین ریشه و سابقه علقه و علاقه دو جانبه مردم این نواحی با خاندان اردلان انگیزه واقعی خدمات و همکاریهای عمرانی و آبادانی و احداث بناهای یاد بود و موقوفات در محل اجدادی خود و هم ولایتی ها و تغییر و تحول ولو بطور نسبی گردیده است .

مهندس حجت الله اردلان در سال 1304 در اشتران متولد گردید .تحصیلات ابتدائی را در اشتران و تویسرکان و دوره دبیرستان را در همدان و تحصیلات عالی را در تهران در رشته مهندسی صنایع در هنر سرایعالی به پایان رسانید.در سال 1342 به استخدام وزارت کار درآمد بعدا” به همدان انتقال پیدا کرد و تا سال 1346 در سطوح بازرسی تا معاونت و سرپرستی اداره کار همدان اشتغال داشت .

در سال 1346 با توجه به علاقمندی مردم با رای قریب به اتفاق همشهریان تویسرکان و توابع ،به نمایندگی مجلس انتخاب گردید و مجددا” در دو دوره دیگر به نمایندگی توسر کان برگزیده شد.

مهندس حجت ال اردلان در سه دوره نمایندگی همشهریان خود با توجه به انگیزه ای که قبلا”اشاره شد و با استفاده از امکانات شخصی و خانوادگی و اختیارات قانونی نمایندگی ،در گنجاندن احتیاجات و نیاز های منطقه نمایندگی در طرحهاوبرنامه های دولتی و تصویب و اختصاص اعتبارات مالی و پی گیری آن در سازمانهای اجرائی در مدت نمایندگی خود در زمینه های فرهنگی،اجتماعی،بهداشتی و رفاهی و وسایل ارتباطی با احداث مدارس و دبیرستانها و ساختمانهای دولتی، بیمارستان و درمانگاه ،پارک و بلوار و خیابان و تعمیر و احداث و آسفالت راهها بالاخص راه گنجنامه و اقداماتی در زمینه های مختلف تقویت برق سراسری و آب شرب لوله کشی و غیره موفق به انجام خدماتی در خور تحسین همشهریان گردید. وحتی در زمانی هم که سمت نمایندگی نداشت با پی گیری های مکرر خود احداث سد خرم رودرا به تصویب رسانید و با تاکید بر این نکته که همکاری عمومی متنفذین دیگر ناحیه هر یک به سهم خود در این موفقیت شریک و سهیم می باشند.

حضار محترم اگر چه ثروت و قدرت هر دو از عوامل توانایی است، اما آنچه که این دو عامل را در جهت خیر و صلاح فرد و اجتماع بکار می گیرد، عشق و انگیزه درونی است و ملاک سنجش قدر و منزلت انسانها چه در حیات و چه در ممات بستگی به نوع این عشق و انگیزه و کیفیت و کمیت آن دارد، که در قیاس و مشاهده در هر زمان محسوس و ملموس می باشد. عزیمت همشهریان اشترانی و تویسرکانی و دیگر نواحی به تهران و شرکت طبقات گوناگون در تمامی مراسم تدفین و خاکسپاری و همدردی صمیمانه با عزاداران و حضور در همین مجلس، خود شاهد گویایی است به کاشته های مهندس حجت اله اردلان و محصول معنوی آن. یادش گرامی و روحش شاد.

به هر روی رضای ما به رضای الهی است. از اولادان ذکور مرحوم حمزه خان، مرحوم مهندس رضا خان چند سال گذشته به رحمت حق پیوست و اینک فقط جناب نصر اله خان قاضی محترم بازنشسته دادگستری و رییس اسبق اتاق اصناف تهران در حال حیات می باشد که شاید هم به علت کسالت و عدم توانایی حرکت، تا این لحظه از این ضایعه خبر نداشته باشند، و لذا با آرزوی بهبودی و سلامت این بزرگوار و با عرض تسلیت به ایشان و عموزاده محترم جناب آقای حسین خان، و همچنین بفرزندان عزیزش خانمها سرکار خانم یاسمن و کتایون خانم و آقایان مهندس جمشیدخان و مهندس امیرخان، و نوه و نوادگان دختری و پسری، و بستگان سببی و نسبی، و اعضای خاندان اردلان و همچنین دوستان و همقطاران و خلاصه بهمه شما سروران و بزرگواران که با شرکت در تمامی مراسم از شادروان مهندس حجت اله اردلان تجلیل فرمودید عرض تسلیت و در عین حال بنمایندگی از جانب این خانواده و بستگان تشکر و امتنان فراوان دارم. شرف حضورتان مایه شادی و روح شادروان مهندس حجت اله اردلان، و دلگرمی و تسلی خاطر بازماندگان می باشد، و با آرزوی سعادت و سلامت برای شما و بازماندگان روان شاد حجت اله خان، دیگر عرضی ندارم صلواتی بفرستید.

 یداله- روشن اردلان
 با تشکر از سرکار خانم سوگل، نوه عزیز مرحوم حجت الله خان و شوهر  محترمشان، آقای سعید ظریف بخاطر همکاری و ارسال عکس و تصاویر

Comment (0)

  1. A WordPress Commenter August 25, 2017 at 4:46 am

    Hi, this is a comment.
    To get started with moderating, editing, and deleting comments, please visit the Comments screen in the dashboard.
    Commenter avatars come from Gravatar.

    Reply

Leave Comment

Your email address will not be published.